بحران هویت مجازی

دردهه های اخیر، جامعه شناسان و روانشناسان؛ به واژه هویت مجازی رسیده اند. هویتی که افراد در فضای مجازی؛ برای خود مشخص می کنند. اما نحوه برخورد ما با این ویژگی ها و امکانات می تواند آن را تبدیل به فرصت یا تهدید کند .

نخستین ویژگی هایی که در خصوص هویت مجازی میتوان به آن اشاره داشت؛ «آزادی انتخاب» است.آزادی انتخاب؛ به معنی این است که فرد توانایی این را دارد؛ که از میان تمامی ویژگی های شخصیتی خود؛ آنچه را که دوست دارد به نمایش بگذارد.

در فضای مجازی انتخاب اسم، تصویر پروفایل، حلقه دوستان و مهمتر از همه؛ بازنمایی از خود، بدون هیچگونه نظارت اجتماعی؛ به صورت آزادانه انجام می شود. از این رو می توان گفت؛ این آزادی انتخاب را به صورت تمام و کمال میتوان دید. به نظر می رسد.این شکل از آزادی انتخاب نتیجه نوعی از همگسستگی روابط در فضای مجازی است. به این معنی که در فضای واقعی نسبت اطرافیان؛ با فرد کاملا مشخص و تعریف شده است. ولی این ویژگی در فضای مجازی وجود ندارد. از این رو فرد به راحتی میتواند؛ «خودآرمانی و مطلوب » را به نمایش بگذارد.

در واقع بحران هویت مجازی؛ پیامدهای جبران ناپذیری در پی دارد. یک فرد با چند هویت ساختگی، دچار اختلالات رفتاری شدیدی می شود؛ قادر نیست در لحظه، واکنشهای مربوط به یک هویت واقعی را بروز دهد. ارتباط با انسانهایی؛ با بحران هویت مجازی به مراتب سخت تر و طاقت فرساتر از رابطه با انسانهای مبتلا به شدیدترین بیمارهای روانی است. و به همه این دلایل ای کاش، تاثیرگذاران و دست اندرکاران دست بکار شوند؛ « پوکیمون گو »ها در راهند.

 

دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *