عید سعید فطر

ماه مبارک رمضان با همه برکات و فضایل روز به پایان است; و عیدی بزرگ را در پیش داریم. که آن روز نیز به تنهایی دارای ارزشها و خیرات بسیاری بوده; و برای مؤمنان نویدبخش ساعاتی سرشار از معنویت برای دستیابی به برکات بسیار دنیوی و اخروی است.

عید فطر از جمله ایام پر خیر و برکتی است که فضایل بسیاری برای آن ذکر شده; 

و به منظور بهره مندی هرچه بهتر و بیشتر از برکات این روز، اعمالی آمده است. در فرهنگ اسلامی اولین روز ماه شوال به عنوان عید فطر و جشن بازگشت به فطرت معین شده است. زیرا مسلمانان روزه دار در طول ماه رمضان با ارتباط های پی در پی با خداوند متعال واستغفار از گناهان به تصفیه روح و جان خویش همت گماشته; و از تمام آلودگی های ظاهری و باطنی که بر خلاف فطرت آن هاست; خود را پاک نموده و به فطرت واقعی خود برمی گردند. امیرمؤمنان علی علیه السلام نیز از همین زاویه به عید فطر می نگرد; و با اشاره به روز عید می فرماید: 

«انما هو عید لمن قبل الله صیامه وشکر قیامه وکل یوم لا یعصی الله فهو عید; این عید کسی است که خدا روزه اش را پذیرفته و نماز او را ستوده است و هر روز که خدا نافرمانی نشود، آن روز عید است. 

بلی روز ترک گناه و فاصله گرفتن از زشتی ها و پلیدی ها و روز غلبه بر شیاطین، روز عید است . عید فطر روز بازگشت به فطرت است; این معنا رامی توان از لغت «عید فطر» هم فهمید. چرا که «عید» به معنای بازگشت و «فطر» به معنای «فطرت و طبیعت » است.مسلمانان در این روز در اثر یک ماه ضیافت و مهمانی خداوند به صفای باطن دست یافته و در حقیقت، شخصیت واقعی خویش را بازیافته اند، آری، فطرت پاک انسان در طول ماه رمضان پاک شده و اکنون برای پایان یک ضیافت الهی جشن می گیریم.

عید رمضان آمد و ماه رمضان رفت
صد شکر که این آمد و صد حیف که آن رفت

دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *