آتش سوزی در جنگل های شمال

از اطراف و اکناف خبر می رسد که آتش سوزی جنگل‌ها نه تنها شهرهای شمالی ایران بلکه دامن استان های مرکزی; و با حداقل پوشش گیاهی مراتع و جنگل را هم گرفته است؛ خب با توجه به اینکه در کشور ما عامل نخست، آتش سوزی‌ها، عامل انسانی است; بنابراین همین موضوع سبب شده تا جنگل‌ها بیشتر در معرض خطر آتش سوزی قرار گیرند.

و این در حالی است که کارشناسان، گردشگرانی که به مراتع و جنگل ها می روند; و باقی مانده آتش خود را خاموش نمی‌کنند; را بزرگترین دلیل آتش سوزی‌های مهیب در جنگل ها می دانند.

 اما با این وجود، نمی توان از تلافی شکارچیان متخلف و زمین خواران از بیت‌المالی که قصد دست اندازی به آن را داشتند، به سادگی گذشت.
تازه از اینها گذشته شنیده می شود; که در برخی موارد این شکارچیان، زمین خواران یا کوه خواران هستند; که به دلیل کوتاه شدن دست آنها از منابع طبیعی و ملی، در اقدامی تلافی جویانه، دست به آتش زدن عمدی جنگل ها و مراتع می زنند.

لابد به همین دلیل است که اعلام شده از ابتدای سال جاری تاکنون، ۳۸۱ هزار هکتار از مراتع استان اصفهان از بین رفته است; 

که در اغلب این آتش سوزی‌ها، عامل انسانی نقش اول را داشته است. این آمار نشان می دهد; تشکیل همیاران طبیعت و قرقبانان افتخاری; در سطح محدود که اکنون برای اولین بار در اصفهان اجرایی شده است; هم نمی تواند دردی از اصفهان دوا کند. چراکه معمولا آتش سوزی‌های عمدی در زمانی رخ می دهد; که قدرت اطفا از سوی عوامل انسانی به حداقل برسد.
علاوه بر این موارد استان اصفهان که اکنون در کانون ریزگردهای غرب و شرق قرار گرفته و شرق استان اصفهان در منطقه سجزی نیز به یکی از کانون‌های ریزگرد در استان تبدیل شده است; نیاز به یک برنامه جامع برای پیش گیری از، نابودی مراتع و جنگل‌ها دارد.

علی رفیعی | تابستان ۱۳۹۸

دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *