به نام خدا

نام : علی

نام خانوادگی : رفیعی

متولد : 1362 اصفهان

شروع فعالیت فرهنگی و هنری : 1381

دغدغه فرهنگ و هنر همیشه با علی رفیعی همراه بوده است. چه آن زمان که در کنار کسانی امیرحسین مدرس یا حسین رفیعی در بخشهایی از «نیمرخ» حضور داشت و چه سالهای بعد هنگامی که در کنار دوستانی قرار گرفت تا ایده مجموعه فرهنگی مطبوعاتی پیشبرد را جامه عمل بپوشاند.

همه چیز از نشست های خودمانی در آپارتمانی واقع در خیابان مهرآغاز شد. جایی که علی رفیعی، برداران بندرعباسی و دریا قدرتی پوردور هم جمع می شدند تا درباره فیلم و سینما حرف بزنند. همان زمان بود که علی رفیعی با وجود رزومه بالایی که در عرصه تصویر داشت مطمئن بود دغدغه های فرهنگی شان و آنچه را نیاز می دانند در قاب تصویر کمترمی یابند. به همین دلیل جرقه تاسیس نشریه ایی مستقل و بدون وابستگی به بدنه های دولتی کم کم شعله ور شد. این در حالی بود که هر قدر بدنه اندیشه ایی و فکری این هسته قوی بود ، توان مالی محدودی داشت. اما این کاستی نمی توانست سد راه این جرقه شعله ور شود. علاوه بر این تاسیس «موسسه تصویر رفیع ایرانیان» با مدیرعاملی علی رفیعی پشتوانه اعتباری مناسب و مطلوبی برای اجرای ایده های جدید است.

هفته نامه «پیشبرد» با نام اولیه «هوبره» از ابتدای سال 1395 آغاز به کارمی کند. وجود صفحات رنگی و کیفیت بسیار بالای چاپ درکنارمحتوای ثقیل و مخاطب پسند هرچند ازابتدا مورد قبول مخاطب واقع می شود ولی نمی تواند چندان توفیقات اقتصادی حاصل کند. دردیگرسوهزینه های جاری در سالی که به زعم بسیاری یکی از بدترین سالهای مطبوعاتی هاست شاهرگ های همه مطبوعات را مسدود کرده ولی پیشبرد دست از انتشار مداوم برنمی دارد. این انتشار مستمر و مداوم است که در پایان سال هفته نامه پیشبرد به عنوان یکی از نشریات برتر از سوی حجت الاسلام ارزانی مدیرکل ارشاد استان اصفهان انتخاب شده و مورد تقدیر قرار می گیرد.

تاسیس نخستین تلوزیون اینترنتی استان در روز خبرنگار همان سال طی جشن مفصلی که به میزبانی اتاق بازرگانی استان اصفهان برگزار شده برگ زرین دیگری در کارنامه علی رفیعی است. نخستین تلوزیون اینترنتی استان اصفهان با عنوان «پیشبرد تی . وی» آغاز راهی است برای ورود به عرصه های مجازی و شبکه های گسترده اینترنتی. کانال تلگرامی پیشبرد محفلی برای انتشار خبرهای جنجالی در سراسرکشور شد که هنوز هم با قابلیت با در حال اطلاع رسانی است.

این نکته لازم به ذکر است که طی نخستین سال انتشار نشریه پیشبردبخش عمده ایی از توان خود را بر مباحث فرهنگی و هنری اختصاص داد ولی در این وادی کمترین حمایت مادی و معنوی را از اهالی فرهنگ و هنر دریافت کرد.

در سالجاری نیز علی رفیعی با همان رویکرد امیدوارانه و بر اساس منویات رهبری در خصوص ایجاد اشتغال و کمک به توسعه تولیدات ملی ماهنامه تخصصی گردشگری را با عنوان «بلوار» تاسیس کرد. گستره توزیع، دوزبانه بودن و حرکت در مسیر گسترش صنعت مغفول گردشگری در ایران و اصفهان گام تازه این مجموعه است.

در همین راستا بد نیست بدانید دبیری مجمع گردشگری استان اصفهان ودریافت مدرک A در رشته «مدیریت هتلداری» از دانشگاه «مودول اتریش» سالها پیش از ورود او به عرصه مطبوعات اتفاق افتاده است.

برخی دیگر از فعالیت های فرهنگی و اقتصادی او عبارتند از :

– بازی درسریال تلوزیونی «خونه 6 در» به سال 1382 .

– ایفای نقش در مجموعه «یکی بود یکی نبود» به سال 1383 .

– حضور در بیزنس های مختلف در بازارI.T ، فعالیت درعرصه های مختلف گردشگری و پرداختن به تخصص تحصیلاتی اش یعنی معماری و دکوراسیون داخلی .

– مجری گری در جشن ها و جنگ های بسیار متعدد در اصفهان و تهران.

– تله فیلم «نون شب» در سال 1391.

– بازیگری و مشاور پروژه در تله فیلم «کلاه تو کلاه» 1392 .

– بازیگری و مدیریت تولید در پروژه سینمایی «دودوست» .

– بازی و جانشین تهیه کننده در سینمایی « یه قدم بیا جلو» در سال 1393 .

– مشاور و بازیگر در پروژه سینمایی «دریا دلان» در سال 1394

– مدیرتولید ، مشاورکارگردان و بازیگر در پروژه سینمایی «عشق سهراب»

– دبیرسرویس سلبریتی ها و چهره ها درماهنامه سراسری «زندگی سالم»

– فعالیت درسرویس های ادبی وفرهنگی درروزنامه نسل فردا